Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
18 NİSAN Perşembe 13:10

Çukurova’nın Çanakkale’si Şehitler Diyarı Osmaniye’dir

Şehadetinin 100. Yılında Kaymakam Saim Bey ve Milli Mücadele Kahramanları Anma Programı düzenlendi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-11-2020 09:23   Güncelleme : 20-11-2020 09:29
Çukurova’nın Çanakkale’si Şehitler Diyarı Osmaniye’dir

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Devlet Bahçeli Konferans Salonunda düzenlenen anma programı, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve şehitler için Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bugün Kahraman Şehidimiz Kaymakam Saim Bey’in, kahramanca verdiği mücadeleler sonucu Mamure İstasyonunda şehadete yürüyüşünün 100. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Çukurova’nın Çanakkale’si Mamure’dir, Kanlıgeçit’tir. Kısaca Şehitler Diyarı Osmaniye’dir. Mamure sadece bir istasyon değil; bir dirilişin, bir başlangıcın, bir mücadelenin adıdır. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” mısralarındaki topraktır, Mamure. Uğrunda ölen ise Şehit Kahraman Kaymakam Saim Beydir, arkadaşlarıdır. Kurtuluş Savaşı’nda iz bırakan kahramanlarımızdan, Şehit Kaymakam Saim Bey; genç yaşında vatan ve millet uğruna kanını toprağa akıtırken, yüreği memleket sevdasıyla dolup taşan, Anadolu’nun yiğit delikanlısıdır. Kurtuluş mücadelesinin bir bayrağıdır. Saim Bey, işgale karşı çıkarak ölümü göze almış ve düşmana karşı isyan bayrağını açan milli uyanışın sembolü olmuştur” diye konuştu.

Vali Yılmaz konuşmasının devamında, “Mamure Baskını 18 Kasım 1920 sabahı gerçekleşmiştir. Milli mücadelede; Kadirli, Kozan, Haçın düşmandan temizlenmiştir. Sıra Osmaniye’ye gelmiştir. Şehit Kaymakam ölümle tehdit edilmiş, sürgün edilmiş, acı ve çile dolu yolculuklar onu asla yıldırmamıştır. İçindeki vatan sevgisi ile verdiği örnek mücadeleyle kahramanlaşmış ve en sonunda çok sevdiği vatanı uğruna Halkın “Tek Konak” dediği Osmaniye’nin Mamure İstasyonu’nda şehit düşerek adını tarihe şerefle yazdırmıştır. Türk gençliği için daima idamesi icap eden, çok asil bir milliyet ve vatanperverlik çığırı açan merhum Kahraman Kaymakam Saim Beyin şehadeti şüphesiz ki müteessir ve dil-hun etmiştir. Hayatı pahasına vatana can suyu veren şehidimiz Kaymakam Saim Beyi ve tüm kahramanlarımızı en kalbi duygularımla, rahmet ve şükranla yâd ediyorum, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Şehadetinin 100. Yılında Kaymakam Saim Bey ve Milli Mücadele Paneli yapıldı.

Osmaniye Kültür, Sanat, Tarih ve Turizm Derneği Başkanı İsmet İpek’in yönettiği panelde, “Saim Bey” isimli kitabın yazarı Yusuf Delikoca, Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksek Okulu Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Abdurrahman Kütük konuşmacı olarak yer aldı.

Program sonunda panele katılan konuşmacılara Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından plaket verildi.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR