Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
17 HAZİRAN Pazartesi 13:19

İsrail'e Karşı Ortak Tavır Almalıyız

Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, dünyadaki tüm hekimleri ve sağlık çalışanlarını İsrail’e karşı ortak tavır sergilemeye davet etti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2023 22:29
İsrail'e Karşı Ortak Tavır Almalıyız

Çenet, İsrailli bir grup doktorun ‘Gazze'deki hastanelerin bombalanmasına’ yönelik çağrısına tepki gösterdi.

Masum insanlara yönelik öldürün çağrısı yapılması insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini ifade eden Çenet, şunları kaydetti: “İsrailli bir grup doktorun ‘Gazze'deki hastanelerin bombalanması’ çağrısı, siyonist zihniyetin karanlık emellerini açıkça ortaya koymaktadır. Doktorluğun bile İsrail toplumunda terörize bir hâl aldığı bu bildiri ile görülmektedir. Her türlü etik ve ahlak yasasını çiğneyen bu tür bildiriler; tıp fakültelerinde, tarih kitaplarında insanlığın ve hekimliğin utanç tabloları olarak anlatılacaktır. Bu çağrı, doktorluk gibi kutsal bir mesleğe sürülen kara lekedir. Bu kara leke vicdanlarda yer bulmayacak ve dünyanın dört bir yanında görev yapan doktorlar tarafından asla kabul görmeyecektir. Filistin’deki masum insanların kanı, İsrailli doktorların ellerine ve beyaz önlüklerine bulaşmıştır. ‘Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem’ diyen bir milletin mensubu olarak bu vahşiliği asla kabul etmiyoruz.”

Çenet, hastane, okul demeden bombalamak, savaş suçuna ortak olmak ‘önce zarar verme’ diyen sağlık çalışanlarının kabul edeceği bir tavır olmadığını vurguladı. İnsanlık dışı bakış açısı ve barbarca tavır karşısında Dünya Sağlık Örgütü'nü göreve davet eden Çenet, “Bu insanlık dışı çağrıya karşı ‘önce insan hakları’ diyen Avrupa ülkelerindeki ve tüm dünyadaki sağlık çalışanlarını da ortak tavır sergilemeye davet ediyoruz.

Biz bu ülkenin hekiminden hemşiresine tüm sağlık çalışanları olarak her zaman yardıma muhtaç insanlara umut olacağız, yaralarını saracağız. Göz göre göre işlenen savaş suçunun, soykırımın ve vahşetin karşısında da durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Çenet, tüm dünyayı, 21. yüzyılda yaşanan bu katliama ‘dur’ demeye davet etti.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR