Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
17 HAZİRAN Pazartesi 14:37

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Yeni ehliyetler, yeni kimlikler, yeni pasaportlar, sınavlar derken biyometrik fotoğraf terimiyle çok sık karşılaşılması bizleri bu hususta bilgilendirmeye gereği hissettirdi.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 14-11-2023 22:32
Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Yeni ehliyetler, yeni kimlikler, yeni pasaportlar, sınavlar derken biyometrik fotoğraf terimiyle çok sık karşılaşılır oldu. Biyometrik fotoğraf nedir? Sakal, bıyık ya da makyaj ile olur mu? Fiyatı ne kadar? Ne kadar sürede çıkar? Ölçüleri özellikleri neler? Tüm bu soruların yanıtı içeriğin devamında.

Standartları ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenmiş olup amacı, kişilerin fotoğraflarını dijital olarak belli bir standartta kayıt altına almak olarak tanımlanabilir. Biçim kuralları net olmakla birlikte, sakal, makyaj,  gözlük gibi noktalarda ise kurallar esneyebilmekte.

Özellikle vizesiz gidilen ülkeler seyahat edilecekse, biyometrik fotoğraf teriminden kaçmak imkansız. Çünkü yurt dışı  işlemlerinde hemen hemen her kurum bunu talep etmekte. Öyle ki bu standart 2010 yılından sonra yurt içi kurumlarına da  geçti. Özellikle Avrupa Birliği uyum süreciyle birlikte 2019 yılı itibari ile yeni ehliyet, yeni kimlik, yeni pasaport başvurularında istenen belgelerden biri oldu.

Ölçüleri & Özellikleri

  • Biyometrik fotoğraf 35 x 45 mm boyutunda olmalı.
  • Saç bitiminden çeneye kadar olan bölge kadraja alınırken, bu da 32 ile 36 mm ölçüsünde olmalı.
  • Burun ile yüz, fotoğraf alanının tam ortasında ve simetriye uygun olmalı.
  • Sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı.
  • Kişinin yüzü fotoğrafın %70-80’ini kapsamalı.
  • Ağız kapalı olmalı ve yüzde mimik olmamalı.
  • Beyaz, desensiz ve gölgesiz fon kullanılmalı.
  • Saç, yüzü veya yüzde bulunan belirgin herhangi bir yarayı kapatmamalı.

Makyaj Olur mu?

En sık sorulan soruların başında makyajlı biyometrik fotoğraf çekilip çekilemeyeceği geliyor. Makyajlı olmak yada eyeliner çekmiş olmak problem yaratmıyor. Önemli olan, varsa yüzdeki belirgin yara ya da lekelerin makyajla kapanmaması. Aksi durumda özellikle pasaport kontrollerinde sorunlarla karşılaşılabilir.

Sakal Bıyık Olur mu?

Sık sorulan bir diğer soru ise biyometrik fotoğraf çekilirken sakal, bıyık veya favori olması pasaport başvuru sırasında sorun olup olmayacağı. Bu fotoğraf, kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bir standart olduğundan, yüz biyometrisini değiştirmeyen sakal, bıyık veya favori, fotoğrafta sorun yaratmaz.

Fiyat Ne Kadar?

2019 yılında biyometrik fotoğraf İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa şehirlerinde fiyatlar birbirine yakın olup ortalama olarak 8 – 25 lira arasında 4 – 6 – 8 ya da 12 adet şeklinde teslim ediliyor. Baskı cihazı olan fotoğrafçılar fotoğrafları yoğunluklarına göre 20 dakikada teslim ederken, diğer fotoğrafçılar ise gün içinde teslim edebiliyor.

Kaynak : Tozlu Mercek

               https://www.tozlumercek.com/

 

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR