Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
17 HAZİRAN Pazartesi 13:10

Osmaniye, Atatürk'ü Saygı ve Özlemle Andı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye'de de törenlerle anıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2020 22:40   Güncelleme : 10-11-2020 22:48
Osmaniye, Atatürk'ü Saygı ve Özlemle Andı

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Daha sonra Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat saati olan 09.05’de bayrağımız yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

Törenin devamında Vali Dr. Erdinç Yılmaz, şeref defterini imzalayarak, şöyle yazdı, “Bağımsızlığımızın mimarı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan bedenen ayrılışının 82. yıl dönümünde rahmet ve şükranla anmaktayız. Çünkü O, idealleriyle, düşünceleri ve bize kazandırdıklarıyla 82 yıldır aramızda ve olmaya da devam edecektir. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk bu gün aramızdan ayrılmış, gönülden bağlı olduğu vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Kahraman Ecdadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O’nun bu vatana en büyük hediyesidir. Atatürk birçok meziyeti şahsında toplamış büyük bir devlet adamı, ileriyi gören bir liderdir. Erzurum Kongresi’nde:“Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu” tüm dünyaya ilan etmiş, Sakarya Savaşı’nda: “Vatanın her karış toprağı, vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunmaz.” ideali ve çelik iradesiyle vatan topraklarına sahip çıkmıştır. Atatürk’ün milli mücadele başarıları harp tarihinin ve sanatının üstün değerler ifade eden birer anıtıdır. Askerlik dehası ve milli mücadele ruhuyla, Sakarya’da 20 kilometre derinliğindeki bir vatan parçası üzerinde 22 gün 22 gece devam eden muharebeler sonucu düşman ilerleyişini durdurmuş ve topraklarımıza göz dikenleri püskürtmüştür. Büyük Önder Atatürk, bükülmez bileklerimizde kuvvet, gözlerimizde ışıksın. Zihnimiz ilkelerinle, kalplerimiz sonsuz sevgin ve inancınla doludur. Acı kaybının yıldönümünde, azim ve gururla gösterdiğin hedeflere ulaşmak yolunda milli birlik ve dayanışma içinde yürüyoruz. Sürekli gelişen ve yenilenen bir Türkiye ortaya çıkarmak için ilkelerin doğrultusunda hep birlikte gayret gösteriyoruz. Bu ilkelerle hareket eden, vatansever, dürüst, çalışkan ve hedefleri olan nesiller bizlerin ellerinde şekil bulacaktır. Saygıdeğer Osmaniyeliler; Bizler de Millet olarak onun “En Büyük Eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkıp; onun fikirleri ışığında el birliği ile çalışarak Ülkemizi daha ileri seviyelere getirmek için her türlü fedakârlığı göstermek zorundayız. “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Sana canımız feda.” sözleriyle, bağımsızlığımız uğruna her şeyini ortaya koyan Cesur Türk Milletinin asla yok edilemeyeceğini tüm dünyaya gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz. Sözlerime son verirken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını en kalbi duygularımla, rahmet ve şükranla yâd ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

Anma töreni, Osmaniye Kültür, Sanat ve Kongre Merkezinde devam etti. Tören öncesinde Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Atatürk” konulu resim sergisini gezdiler.

Osmaniye Kültür, Sanat ve Kongre Merkezinde düzenlenen anma töreni, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimiz ve vefat etmiş gazilerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Osmaniye Dervişpaşa Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Dural Yakın yaptı. Dural Yakın, “Atatürk, “Beni görmek illa ki yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.” demiştir. Atatürk’ü anmak ise onu anlamak ile mümkündür. Atatürk gerek sağlığında gerekse vefatından sonra dünya liderleri tarafından örnek alınmış ve Türk’e düşmanlık edenlerin dahi saygısını kazanmıştır. Atatürk, öyle bir liderdir ki 5 kıtada 35 ülkede heykeli dikilmiş, 60’tan fazla ülkede ise caddelere, parklara ve çeşitli mekânlara ismi verilmiştir. Dünyada Atatürk üzerine 50 Binden fazla kitap ve 100 Binden fazla makale yazılmıştır. Bütün dünyada zor ve imkânsız şartlar karşısında, kullanılan ve bilinen “Atatürk gibi düşün” deyimi de mevcuttur.”dedi. Dural Yakın, sözlerine şöyle son verdi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında bütün kahraman silah arkadaşlarını ve bize bu toprakları vatan yapan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Konuşmanın ardından Osmaniye Dervişpaşa Anadolu Lisesi Öğrencisi Mustafa Esat Çetin “Mustafa Kemal Seslense” isimli şiiri okudu. Anma Programı, Dervişpaşa Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Atatürk’ün Hayatı” konulu slayt gösteriminin ardından Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ile son buldu.

Programın sonunda Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Anma Programını hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

The post Osmaniye, Ata'sını saygı ve özlemle andı first appeared on Radyo 80.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR