Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
18 NİSAN Perşembe 14:09

Gülsoy, TBMM’de Kentteki Deprem Konutlarının Yapımını Anlattı

AK Parti Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına TBMM’de söz aldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-12-2023 20:16
Gülsoy, TBMM’de Kentteki Deprem Konutlarının Yapımını Anlattı

Gülsoy, konuşmasında, bakanlığın 2022 Yılı Kesin Hesabı görüşmeleri ve 2024 Yılı Bütçelerinin hayırlı ve bereketli olmasını temenni etti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde Osmaniye’de 1.010 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Gülsoy, “6 Şubat tarihinden bugüne kadar ilimizde 10 bin bina yıkıldı. Yaklaşık olarak 25 bin bağımsız bölüme tekabül etmektedir. Bu depremlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Depremin ilk anından itibaren devletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve Türkiye’nin her yerinden yardıma koşan, dualarını eksik etmeyen aziz milletimiz bizleri bu zor zamanda yalnız bırakmadılar. Yaşanan bu büyük afetin ardından başta Valiliğimiz olmak üzere AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Belediyelerimiz, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve ilgili kurumlarımız koordineli bir şekilde çalışarak depremin açmış olduğu yaraların sarılması için tüm imkanlarını seferber ettiler” dedi
Gülsoy, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde Osmaniye’de 13.646 Konut, 6.856 Köy Evi, ve 3.650 Ticari Alan olmak üzere toplam 24.152 Bağımsız Bölüm inşa edileceğini söyledi.

Kentte inşasına başlanılan 5.501 konutun en kısa sürede tamamlanacağını anlatan Gülsoy, bu anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili tüm kurumlara teşekkür etti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin doğrudan 11 ili, 124 ilçeyi etkilediğini ve 6.929 köy ve mahallede büyük bir yıkıma ve hasara sebep olduğunu aktaran Gürsoy, şu ifadelere yer verdi: “Depremlerden 120 bin kilometrekarelik bir alanda ve kış şartlarında 14 milyon insanımız etkilendi. Ayrıca Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kapsamına 7 il, 55 ilçe, 4.017 köy ve mahallemiz de alındı. Toplamda 18 il, 179 ilçe, 10.946 köy ve mahallemiz depremden etkilendi. Yaklaşık 9 saat arayla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki bu depremler olağandışı ve dünyada ender görülen doğa kaynaklı afetlerdendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın hasar tespit verilerine göre toplamda 680 bin konut, 170 bin dükkân/depo/ahır gibi bağımsız bölüm ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi. Yapılan araştırmalara göre depremin yol açtığı maddi zarar, 110 milyar doların üzerindedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bir önceki yılın bütçesine göre, 2024 yılı bütçesi %994,10 oranında artış ile bakanlıklarımız arasında oran olarak en fazla artışa sahiptir. AFAD Başkanlığımız da 2024 yatırım ödeneğinin %95’i tutarındaki 671,5 milyar Türk Lirasını kalıcı konut yapmayla ilgili giderlere harcayacaktır. Afet sonrası kalıcı konutların ilk temelini 28 Şubat tarihinde attık. İlk konutların teslimi de depremden sadece bir buçuk ay sonra 23 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilmişti”

Gülsoy, şu anda afet bölgesinde 200 bin konutun inşasının devam ettiğini hatırlattı.

İklim dostu ve daha enerji verimli özellikleriyle afet bölgesinde 100 bin köy evimizi hafif çelikten inşa edileceğini vurgulayan Gülsoy, ”Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın planlaması dahilinde yaklaşık 41 bin konut ve 5 bin köy evinin inşaatını tamamladık, inşallah en kısa sürede hak sahiplerine teslim edeceğiz. Depremin ilk anından bugüne kadar Osmaniyeli hiçbir vatandaşımızı açta ve açıkta bırakmadık. Evi yıkılan, ağır hasarlı veya orta hasarlı olan hemşehrilerimizi kurmuş olduğumuz konteyner kentlerde barındırmaktayız” diye konuştu.

Gülsoy, en kısa sürede ilk etapta 1.351 kontu Osmaniyeli vatandaşların kullanımına hazır hale getirileceğini sözlerine ekledi.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR