Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 06:18

Demokrasi İçin Yerel Medyaya Sahip Çıkmak Gerekir

Pandemi döneminde yerel televizyonların reklam almada sıkıntı yaşadıklarını belirten Sinan Burhan “ Yerel televizyonlar uydu ücretlerini ödemede zorlanıyorlar.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 15:38   Güncelleme : 28-04-2021 15:40
Demokrasi İçin Yerel Medyaya Sahip Çıkmak Gerekir

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, AK Parti Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ı ziyaret ederek yerel medyanın sorunlarıyla ilgili bir dosya sundu.

Pandemi döneminde yerel televizyonların reklam almada sıkıntı yaşadıklarını belirten Sinan Burhan “ Yerel televizyonlar uydu ücretlerini ödemede zorlanıyorlar. Ulusal TV’lerde TÜRKSAT’a aynı ücreti ödüyor yerel TV’ler de aynı ücreti ödüyor. Yerel televizyonların yüzde 50 daha az uydu ücreti ödemeleri gerekir” dedi.

Burhan ayrıca,” Yerel Televizyonlara kamu spotlarından ücret ödenmesi gerekir. Bununda dışında kamu kurumlarının vereceği reklamlardan en az yüzde 10’u da yerel medyaya verilmelidir. Ulusal kanallar reklamların tamamını alıyor. Oysa yerel kanallar zor durumda. Bu kamu reklamlarından yerel medyaya pay ayrılmalıdır” diye konuştu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise “Yerel medya bu ülkede demokrasinin teminatlarından biridir. Yerel medya milli ve yerli bir çizgiye sahiptir. Ara rejim arayışlarına, darbe arayışlarına hep karşı durmuştur. 17-25 Aralık darbesine yargı darbesine ve 15 Temmuz darbesine karşı Sn. Cumhurbaşkanımızın yanında yer almıştır. Demokrasi açısından yerel medyaya sahip çıkmak gerekir. Ulusal ve yerel kanalların aynı uydu ücretini ödemesi doğru değildir. Bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Yerel medya daha az uydu ücreti ödeyecek” diye konuştu.

Dağ, ayrıca yerel medyaya reklam konusunda destek olacaklarını söyleyerek “yerel medya yaşamalıdır. Biz her türlü desteği vereceğiz “ dedi.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR