Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 05:36

Acıları Yaşamamak İçin Afet Öncesi Hazırlıkları Yapmak Zorundayız

Deprem ve Doğal Afet Yönetimi Bilgilendirme Toplantısı Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda yapıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2020 11:19   Güncelleme : 02-12-2020 00:04
Acıları Yaşamamak İçin Afet Öncesi Hazırlıkları Yapmak Zorundayız

Osmaniye Valiliğimizin himayelerinde Bahçe Belediyesi ve Bahçe Kaymakamlığı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Bahçe Kaymakamı Salih Kalkan, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ertuğrul Kılıçkıran, AFAD İl Müdürü Serhat Bulut, ilçe kurum müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, bulunduğumuz binaların usulüne uygun olup olmadığı ve herhangi bir depremde hasar alıp almayacağının nasıl tespit edileceği konusunda detaylı bir sunum yapıldı.

Toplantı Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut ise yaptığı sunumda ilimizin deprem, heyelan, su baskını gibi afet riskleri hakkında ayrıntılı bilgi vererek, afetler için alınan önlemleri anlattı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat ise yaptığı konuşmada, Bahçe ilçemizde İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantı sonunda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise “Afetlere karşı hazır olmamız zorunlu ve gereklidir. Bunu yapabilmemiz için de tehlikenin farkında olmalıyız. Hepimiz artık şunun farkındayız; Türkiye’nin hemen hemen her yerinde ciddi anlamda deprem yaşanabilir. Kısa süre önce İzmir depremi ile hepimiz bu acıyı yaşadık. Acısı gerçekten çok büyük; aileler yok oluyor, çocuklar annesiz babasız kalabiliyor, anneler babalar çocuklarını kaybedebiliyor. Bu nedenle bu acıları yaşamamak için afetleri yaşamadan gerekli hazırlıkları yapmak zorundayız.” dedi.

Bir süre önce Belediye Başkanları ile yapmış olduğu toplantıda, tehlike arz eden yapıların tespit edilmesi ve bir an önce yıkılması hususunda talimat verdiğini ifade eden Vali Yılmaz, “Bir canın değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Burada masraftan kaçmayacağız, imkânlarımızı zorlayacağız, imkânı olmayan vatandaşlarımızın, elbette elimizdeki imkânlar ölçüsünde, yanlarında olacağız. Eğer binalarda hasar tespit edilmişse, tehlike varsa lütfen o binalarda oturmayalım. Eğer şüpheniz varsa Belediye’ye başvurun, Kaymakamlığa başvurun, tespitini yaptırsınlar. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz de yanınızda olacaktır. Yıkılması konusunda da il ve ilçelerde Belediyelerimiz gerekirse İl Özel İdaresi olarak yardımcı oluruz. Eğer vatandaşlarımızın imkânı yoksa İlde Valilik olarak ilçelerimizde Kaymakamlık olarak destek veririz.” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerinin devamında, “Allah devletimizi, milletimizi, hepimizi bu afetlerden korusun. Ama dediğim gibi önce biz kendi üzerimize düşeni, yani afet öncesinde afetlere karşı hazırlığımızı yapacağız. Bunun yanı sıra zaman zaman gerçekleştirdiğimiz toplantılarda afet anında ne yapılacak onun da hazırlığını yapıyoruz. Allah korusun bir afet olduğunda vatandaşlarımız nerede toplanmalı, nasıl müdahale etmeliyiz, göçük altında insanlarımız varsa en kısa sürede onları nasıl kurtarabiliriz, bunların da hazırlığını yapıyoruz. Bu anlamda Devlet olarak hızlı, zamanında müdahale ediyoruz. Ancak ne kadar müdahale edersek edelim, eğer afet öncesi hazırlığımızı yapmamışsak ne yazık ki can kayıpları yaşanıyor. Bu nedenle mutlaka afet öncesi hazırlıklarımızı yapmak zorundayız, yapılarımızı depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız.” dedi.

Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Osmaniye HaberOsmaniye Haber

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR