OSMANİYE
Giriş Tarihi : 07-01-2021 19:00   Güncelleme : 07-01-2021 23:33

7 Ocak Kurtuluş Bayramının 99. Yılı Törenlerle Kutlandı

Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

7 Ocak Kurtuluş Bayramının 99. Yılı Törenlerle Kutlandı

Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ömer Korkmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Vali Yardımcıları Adem Yılmaz ve Metin Arslanbaş, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Faruk Özdemir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törenin devamında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Törende şeref defterini imzalayan Vali Dr. Erdinç Yılmaz Şeref Defterine şöyle yazdı; “Kurtuluş Savaşı’nda tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşayan milletimiz, Anadolu’nun her karış toprağında, Ay Yıldızlı Al Bayrağımızın gölgesinde, bağımsız ve hür yaşamak uğruna, şanlı bir mücadele vermiştir. Memleketimizin her yönden işgale uğradığı, acı ve zulüm dolu o yıllarda, yiğit Osmaniyelilerin düzenli bir askeri kuvveti olmaksızın işgale karşı gösterdiği direnç, cesaret ve fedakârlık; kurtuluş mücadelesinin sonunda kendisine özgürlük ve bağımsızlık olarak geri dönmüştür. Kuvva-i Milliye; milli birlik ve beraberlik ruhunun azmiyle, halkın isyan bayrağını çekerek, vatan sevdası uğruna bir milletin yazdığı ve sonsuzluğa armağan ettiği en büyük destandır. Bir destan ki; kâğıdı vatan evlatlarının parkalarından, mürekkebi kanlarından, kalemi de kurşundan… Sayfaları vatanın dört bir yerinde yazılmış, her satırına bir şehit verilmiş, cildi ay yıldızla bezenmiştir. Bu destanın kahramanlık dolu, şan ve şeref dolu sayfalarından bir kısmı da burada Osmaniye’mizin bereketli topraklarında yazılmıştır. Bu memleket, 7 Ocak tarihinde bedenlerini siper edip, düşmana geçit vermeyen, “şehit oluruz, gazi oluruz ama asla esir olmayız” sözünün hakkını veren; Rahime Hatunların, Palalı Süleymanların, Köse Mehmetlerin diyarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Toros Dağlarının tepelerinde tek bir evin bacası tüter halde kalmış ise, ben bu milletten umudumu kesmem. Bayrağımı göğsüme sarar, milletimin istiklali uğruna ölürüm.”

İşte bu yüzden;

Sağlam basmalı vatan toprağına,

Sımsıkı sarılmalı Şanlı Bayrağına,

Cepheye yürüyen Şanlı Yiğitler, yenilmez zor savaşlarda,

Hak için, Bayrak için canlarını feda edip,

Armağan ettiler, bize bu mukaddes vatanı.

Bu duygu ve düşüncelerle Valilik yapmaktan onur duyduğum, Yiğit Osmaniye’nin Cesur evlatlarının 7 Ocak Kurtuluş Bayramını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Mücadelesinin kahramanlarına ve hayatları pahasına vatana can suyu veren aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. 7 Ocak Kurtuluş Bayramımız Kutlu Olsun!”

Kutlama mesajlarının okunması ile devam eden Törende, Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı münasebetiyle düzenlenen ortaokullar arası şiir okuma yarışmasında birinci olan Saimbey Ortaokulu öğrencisi Medine Nisa Sümbül “7 Ocak Destanı” isimli şiiri okudu.

Törenin devamında konuşan Kuvva-i Milliye Mücahitleri Derneği Osmaniye Şubesi Başkanı Hasan Özdemir konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti yenilince emperyalist devletler topraklarımızı işgal ettiler. Osmaniye’miz Fransız işgaliyle karşılaştı. Osmaniye halkı hiç tereddüt etmeden direnişe geçmeye karar vermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında başlatılan milli direniş harekâtına Osmaniye de mahalle, köy direniş birimleri kurarak, karşı koyma ve savunma harekâtına geçmiştir. Kuvva-i Milliye ruhu Türk Milletinin karakteridir, özüdür. İsmi destanlara sığmayan adsız kahramanlar, Çanakkale Şehitlerimiz, Sarıkamış Şehitlerimiz, Güneydoğu Şehitlerimiz, Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ruhunuz şad olsun, rahat uyuyun, Kuvva-i Milliye ruhu Türkiye Cumhuriyeti Devletine ilelebet sahip olacaktır. Ne mutlu Türküm diyene.” dedi.

Törenin devamında konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara ise “7 Ocak tarihi bizler için bir olmaktır, birlikte olmaktır, birlik olmaktır. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. İçerisinden geçmekte olduğumuz bu zor dönemde Sakarya’daki ruha, Dumlupınar’daki cesaret ve cevvaliyete, her şeyden bugün daha çok ihtiyacımız vardır. Covid-19 salgınıyla mücadelede Sayın Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz Beyefendi önderliğinde şehrimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla, uyumlu ve verimli işbirliğimiz Türkiye’ye örnek olacak boyutta sürmektedir. Bu vesile ile canlarını ortaya koyarak fedakârca görev yapan tüm sağlık çalışanlarına en kalbi duygularımla teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi. Belediye Başkanı Kadir Kara konuşmasına şöyle devam etti, “Dün bizleri bu topraklarda esaret altına isteyenlere karşı bugün Devletimiz gereken önlemleri almakta ve çok şükür ki Şanlı Ordumuz dost ve kardeş Azerbaycan’da, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Suriye’de ve Kuzey Irak’ta başarılar kazanmaya devam etmektedir. Başarıyla görevlerini yerine getiren yurt içinde ve yurt dışındaki tüm güvenlik güçlerimizi buradan, bu tarihi günde, Şehitler Diyarı Osmaniye’mizden, Şanlı Bayrağımızın gölgesi altından tüm kalbimle selamlıyorum. İnancımız odur ki Milletimiz bir daha bu topraklarda kurtuluş mücadelesi yaşanmaması için birbirine daha da kenetlenmiş ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında bu gücünü dost düşman tüm dünyaya göstermiştir. Allah’ım şevk ve gücümüzü artırsın, utandırmasın, bizlere bu güzel vatanı emanet eden şehit ve gazilerimize layık kılsın, bize inananları bizden uzaklaştırmasın. Yiğit Osmaniyeliler, 7 Ocak Kurtuluş Bayramınız kutlu olsun. İlelebet ve daima Ne Mutlu Türküm Diyene.” dedi.

Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı konserinin ardından, Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda ödül alan öğrencilere ödülleri verildi. Ortaokullar arası şiir okuma yarışmasında birinci olan Saimbey Ortaokulu öğrencisi Medine Nisa Sümbül, ikinci olan Özel Atabey Koleji öğrencisi Ahsen Koç ve üçüncü olan Şehit Hüseyin Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Şerife Yaren Aktaş; Liseler arası Kompozisyon yarışmasında birinci olan Osmaniye İstek Okulları Fen Lisesi öğrencisi Yade Ceylin Yasan, ikinci olan 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Ayşe Nur Erdemir ve üçüncü olan Hasan Aybaba Anadolu Lisesi öğrencisi Emiş Zehra Bal’a ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından verildi.

Törenin devamında, Envar-ul Hamit Camii Şehitliği ziyareti edildi. Şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra Envar-ul Hamit Camii Müezzini Kayyımı Yunus Önat tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu şehitlerimiz için dua etti. Şehitlerimiz için yapılan saygı atışının ardından Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından şehitlerimizin kabirlerine karanfiller bırakıldı. Kabirlere karanfil bırakan Vali Yılmaz, “Vatanımız için canlarını veren bütün aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.