KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-05-2018 22:10   Güncelleme : 08-11-2020 12:51

Şiir severler Osmaniye'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdi

Osmaniye'de geleneksel olarak bu yıl 21'incisi düzenlenen "Ekmek ödüllü şiir yarışması" ödül töreninin ardından, katılımcılar kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Şiir severler Osmaniye'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdi

Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) organizasyonu ile düzenlenen etkinliğin ikinci günü, yarışmaya katılanlar aileleri ile birlikte sabah saatlerinde gezi turunu başlattı. Belediye Kent Müzesi önünden hareket eden şairler, Toprakkale Kalesine gelerek kale içi ve çevresini gezdi, ardından kale hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
Daha sonra ise Karaçay vadisi üzerindeki 15 Temmuz Şehitler köprüsü ile Vali Kerem Al Kültür Parkı gezildi. Şairlerin bir diğer durağı ile Karaçay vadisi üzerindeki Belediye Mesire ve piknik alanı oldu. Şiirlerin okunduğu, türkülerin söylendiği ve halayların çekildiği  gezi sırasında şairler duygulu anlar yaşadılar. Cevdetiye Beldesindeki piknik alanında öğle yemeği yenildi. Sonrasında Yaşar Kemal’in doğduğu Gökçedam eski adıyla Hemite Köyünde

Yaşar Kemal parkına gelen şairler burada Yaşar Kemal kütüphanesi ile park içerisindeki İnce Memet anıtı önünde anılarını ölümsüzleştirdi. Park içerisinde şiir sohbeti yapıldı. Park içerisinde; Yaşar Kemal Kültürünü yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Özer tarafından şairlere çay ikramında bulunuldu. Ozan Maranlı (İbrahim Karacülle) bağlaması türkülerini yorumladı, halaylar çekildi.  Şairlerin şiirlerini yorumlamaları ile piknik havası içerisinde yaşanan etkinlik, akşam saatlerinde kente dönüş ile sona erdi. Akşam saatlerinde ise il dışından gelen şairlerle vedalaşıp memleketlerine uğurlanması ile gezi turu sona erdi.