KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 22-06-2018 14:15   Güncelleme : 08-11-2020 11:49

Gezi rotanızda Aslantaş Milli Parkı olsun

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koruması altında olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Akdeniz bölgesinde Osmaniye ili Kadirli ve Düziçi ilçeleri sınırlarının kesiştiği bölgede Ceyhan Nehri üzerinde kurulu olan Aslantaş Baraj Gölü kıyısında yer almaktadır.

Gezi rotanızda Aslantaş Milli Parkı olsun

Milli park 43.468 dekarlık bir alanı kapsamakta olup Yozgat Çamlığı Milli Parkından sonra ülkemizin ikinci Milli Parkı olarak 1958 yılında ilan edilmiştir. Türkiye'nin ilk Açık Hava Müzesi olan, Aslantaş Açık Hava Müzesi ise milli park içerisindedir. 

Aslantaş baraj gölü ile iç içe olan milli park, birçok tabiat güzelliğini aynı anda insana yaşatan nadir alanlardandır. Hitit medeniyetine ait kalıntıların doğal yerlerinde sergilendiği Türkiye'nin ilk Açık Hava Müzesi olan Aslantaş Açık Hava Müzesini Akdeniz bölgesine gelen turistlerin büyük çoğunluğu, günübirlik olarak ziyaret etmektedir.

Milli park Geç Hitit döneminin ( M.Ö. 8. Yüzyıl) önemli yerleşimlerinin ve kalesinin bulunduğu bir alandır. Roma ve Bizans dönemlerinde de yerleşmeler olmuştur. Milli parkta bu dönemlere ait eserler bulunmaktadır. 

Karatepe, Geç Hitit Çağında (M.Ö. 8 yy.) Adana Ovası Hükümdarı Asativatas tarafından, krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere, bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Yıkılan kale sur duvarlarının kalınlığı 2 ila 4 m genişliğinde, kalenin iç ve dış duvarları ise 4 ila 6 m yüksekliğindedir. Bu kalede o dönemlere ait pek çok görülmeye değer eser mevcuttur. Diğer yandan Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa Karatepe Aslantaş Milli Parkı’nda okunmuştur.

Ceyhan Irmağı’nın içinden geçtiği milli parkta kızılçam ormanları, meşelikler ve makilikler yer almakta, Akdeniz Bölgesi’ne özgü flora ve fauna türleri yaşamaktadır. Ayrıca alanda bulunan Yeşil Köyü Yeşil Deresi mevkiinde yer alan Yeşil Şelalesine araçlar ile ulaşılabilmektedir. Yaklaşık 5 m yükseklikten dökülen suyun oluşturduğu doğal havuzun serin suları, sıcak yaz günlerinde ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. 

Çakıcılar Mahallesi kuzeyinde yer alan Karatepe zirvesi de ziyaretçiler açısından etkileyici bir görünüm sergilemektedir. Karatepe zirvesinde yer alan dik kayalık yamaç; kaya tırmanışı, foto safari vb. etkinlikler için ideal bir alan olma özelliği de taşımaktadır.

Milli parkta, çadırlı kamp ve günübirlik kamp alanları bulunmaktadır. Ayrıca Milli Park tabiat yürüyüşleri, yaban hayatı gözlemi, manzara seyri, fotosafari gibi faaliyetler için eşsiz güzellikleri gözler önüne sermektedir. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koruması altında bulunan milli park içinde, sosyal ihtiyaçlara cevap verebilecek kır lokantası, büfe, otopark, WC, kamelya, çardak gibi tesisler de bulunmaktadır.