112 Acil Servisine 7 Yeni Ambulans Katıldı

112 Acil Servisine 7 Yeni Ambulans Katıldı

Tarih 23 Mart 2014, 23:09 Editör Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde hizmet verecek 7 Acil Yardım Ambulansı hizmete başladı...

Ambulansların hizmete alımı için düzenlenen törene Vali Dr. Mehmet Oduncu, Osmaniye Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Suat Önal, Vali Yardımcıları Halit Deveci ve Mehmet Öz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri ve Siyasi Parti Temsilcileri katıldı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, Osmaniye’de il merkezinde 7, Kadirli ilçesinde 3, Düziçi ilçesinde 3, Bahçe ilçesinde 2, Toprakkale ilçesinde 1, Sumbas ilçesinde 1 ve Hasanbeyli ilçesinde 1 adet olmak üzere toplam 18 adet acil sağlık hizmetleri istasyonu ile 112 hizmetleri sunulduğunu ifade ederek, “İlimizde, 112 acil sağlık hizmetlerinin sunumunda, 12 Tabip, 20 Acil Tıp Teknikeri, 105 Acil Tıp Teknisyeni, 1 Ebe, 3 Hemşire, 6 Sağlık Memuru, 46 Şoför ve 5 İdari Personel olmak üzere toplam 198 personel görev almaktadır.

2013 yılı içerisinde 32.957 acil vakadan, kentsel bölgede meydana gelen vakaların %96,8’ine ilk 10 dakika içerisinde, kırsal bölgede meydana gelen vakaların %95,8’ine ilk 30 dakika içerisinde ulaşılmış olup, vaka ulaşım süreleri yönünden ülke ortalamalarının üzerine çıkılmıştır. Ülke ortalamaları, kentsel % 90–95, kırsal %95’dir. İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezinde 04.05.2007 tarihinden itibaren Armakom Çağrı Karşılama ve Kayıt Sistemini kullanılmaya başlanmıştır. 112 acil sağlık hizmetlerinden yararlanan tüm hastaların vaka bilgileri sistem üzerinde kayıtlıdır ve 112 ile yapılan tüm görüşmeler sistem üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Armakom çağrı karşılama sistemine ilimizde bulunan riskli gebelere ait bilgiler düzenli olarak yüklenmekte olup, bu grupta yer alan hastaların araması durumunda zaman kaybı yaşanmadan ambulans görevlendirmesi yapılmaktadır” dedi.
 
Törende konuşan Osmaniye Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Suat Önal, ülkemizde, sağlık alanında dünyanın da takdirle izlediği bir dönüşümün gerçekleştirilmiş olduğunu belirterek, hastanelere yapmış olduğu ziyaretlerde hasta ve hasta yakınlarının sağlık hizmetlerinden memnuniyetlerini ifade ettiklerini söyledi. Osmaniye’de hizmete başlayacak olan 7 ambulansın hayırlı olmasını dileyen Önal, “Bu hizmette emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. 14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını kutluyorum” dedi.
 
2013 YILINDA 112 KOMUTA KONTROL MERKEZİNE YAPILAN 371.743 İHBARDAN YALNIZCA 32.957’Sİ ACİL VAKA KAPSAMINDA
 

Son olarak konuşan Vali Dr. Mehmet Oduncu ise tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak, “Hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda, olayın meydana gelmesini takip eden en kısa süre içerisinde, konusunda özel eğitim almış ekipler tarafından, acil sağlık hizmetlerinin kaliteli, süratli ve verimli olarak yürütülmesi esastır. Bu kapsamda, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin il genelinde eşit, ulaşılabilir ve hızlı olması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde il genelinde 18 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu görev yapmaktadır” diye konuştu.
 
 2013 yılı içerisinde 112 Komuta Kontrol Merkezine vatandaşlarımız tarafından toplam 371.743 çağrı yapıldığını ifade eden Vali Oduncu, “Yapılan bu çağrılardan 32.957’sinin acil vaka kapsamında olduğu, diğerlerinin ise gereksiz ve asılsız ihbarlardan oluştuğu tespit edilmiştir. Bu rakamlar, yapılan her 11 çağrıdan 10 tanesinin asılsız ve gereksiz olduğunu, sadece 1 tanesinin acil vaka olduğunu göstermektedir. Sunulan sağlık hizmetlerimizin zamanında ulaşmasını engellemek ve hizmetin gecikmesinden dolayı vatandaşlarımızın zarar görmesine neden olmak büyük bir saygısızlıktır” dedi. Vali Oduncu, asılsız çağrılar yüzünden gereksiz yerlere ambulans sevkinin yapıldığını ve gerçekten acil müdahaleye ihtiyaç duyan hastaların bu sebeple mağdur olduğunu söyledi.
 
112 KOMUTA KONTROL MERKEZİNE, ASILSIZ ÇAĞRI YAPANLAR 250 TL CEZA ALACAK
 
112 Komuta Kontrol Merkezine, gereksiz veya asılsız çağrı yapanlara, bundan sonra ceza uygulanacağını belirten Vali Oduncu, “112 Acil Çağrı Merkezimize gelen tüm çağrıların numaralarını belirleyebiliyoruz. Gereksiz ve asılsız çağrı yapanlara 250 TL. ceza verme yetkimiz var. Bunu henüz uygulamaya başlamadık. Çünkü öncelikle vatandaşlarımızın yaptıkları yanlış çağrının neticesinde ceza olarak 250 TL. ödemek zorunda kalacaklarını bilmelerini istiyoruz. Buna rağmen asılsız ve gereksiz çağrılar devam ederse bunu yapanlara bu cezayı uygulamak zorunda kalacağız. Biz, elbette vatandaşlarımıza ceza uygulamayı arzulamayız. Fakat bu fiili işleyerek, hastalarımızın hayatını riske sokanları da cezalandırmak zorundayız” dedi.
 
Sözlerinin devamında, eklenen 6 adet acil yardım ambulansı ve 1 adet obezite yoğun bakım ambulansı ile Osmaniye’deki ambulans sayısının 29’a yükseldiğini belirten Vali Oduncu, “İlimizde şehir içinde ambulans ulaşma süresi 10 dakika, kırsalda ise 30 dakika. Bu rakamlar Türkiye ortalamalarının üzerinde. Bundan memnuniyet duyuyorum ama bu bizim için yeterli değil. Bundan sonra şehir içinde 8 dakika, kırsal kesimde ise 20 dakika içinde olaylara müdahale eder hale gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Vali Oduncu, sözlerinin sonunda, Sağlık Bakanlığının Türkiye genelinde yaptırmış olduğu hasta memnuniyet anketinde, Osmaniye’nin 81 il içinde % 99’un üzerinde oranla birinci olduğunu belirterek, Osmaniye’de İl Ambulans Hizmetlerinde de bu başarıyı yakalamak istediklerini kaydetti.
 
Konuşmaların ardından ambulansların anahtarları Vali Dr. Mehmet Oduncu ve protokol mensupları tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon sorumlularına teslim edildi. Daha sonra Dr. Yasin Güngör tarafından ambulansların tanıtımları yapılarak özellikleri anlatıldı.
 
Törenin ardından, Vali Dr. Mehmet Oduncu ve protokol mensupları 112 Acil Komuta Merkezinde incelemelerde bulundular.

Bu haber 828 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Memur-Sen'den Kınama

Memur-Sen'den Kınama Memur-Sen Osmaniye İl Temsilcisi Mahmut Kahraman, Suruç’ta meydana gelen ve 32 insanımızın ölümüne neden olan terör...

AGC'den Suruç olaylarına kınama

AGC'den Suruç olaylarına kınama Cihangir, saldırının Türkiye'ye karşı yapılmış katliam amaçlı bir saldırı olduğunu söyledi.
Musa Serin Musa Serin  
Saadet, Mutluluk ve Para
Bestami Yazgan Bestami Yazgan  
Yalın Kılıç Hilal Gibi Doğanlar Üstüne
İsmet İpek İsmet İpek  
Kültür Adamı Veli Aba'yı Kaybettik
Mehmet Şevket Eygi Mehmet Şevket Eygi  
Bilinmesi Öğretilmesi Farz Olan Bilgiler
Veli Aba Veli Aba  
Selam ve dua ile Allaha ısmarladık
Süleyman Şahin Süleyman Şahin  
Kurban İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Hasan Tülüceoğlu Hasan Tülüceoğlu  
Devletin Gönlü
Cezmi Yurtsever Cezmi Yurtsever  
Kadirlili Şehit Vedat Kocadallı

 


     ONLINE OSMANİYE HABER GAZETESİ

     EN ÇOK OKUNANLAR

     HAVA DURUMU

Osmaniye Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Copyright © 2005-2014 Osmaniye Haber | Osmaniye'nin Haber Kaynağı